Przekaż wiedzę dalej, czyli dobre praktyki

DOBRE SPOTKANIA W PRAKTYCE

Na tej stronie chcemy opowiadać o udanych spotkaniach organizowanych przez Was. 

Co sprawia, że uznajecie spotkanie za udane? 

Nadsyłajcie nam przykłady z Waszych bibliotek - może staną się inspiracją dla innych do zorganizowania podobnego wydarzenia w swoim środowisku lokalnym. Nasz kontakt: spotkanie@stowarzyszeniestop.pl.

Oto nadesłane relacje ze spotkań zrealizowanych po szkoleniu „DOBRE SPOTKANIE. Jak to zrobić?”:

SPOTKANIE w Słubicach - Gminna Biblioteka Publiczna: inicjator lokalnego partnerstwa

Anna Gontarek i Joanna Ujazda z Gminnej Biblioteki Publicznej w Słubicach w województwie mazowieckim 24 października przeprowadziły spotkania z partnerami biblioteki pt. "Partnerstwo lokalne na rzecz wspierania osób bezrobotnych na lokalnym rynku pracy".

W pierwszym spotkaniu uczestniczyło 18 osób: przedstawiciele Rady Powiatu w Płocku, lokalne władze samorządowe, przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Płocku, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słubicach, animator Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, dyrektor Publicznego Gimnazjum w Słubicach, dyrektor Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego "Ziarno", przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Słubicach, przedstawiciel firmy szkoleniowej Innovo i inni lokalni przedsiębiorcy.



Pierwsze spotkanie partnerskie miało charakter zapoznawczy. Celem było zebranie wstępnych deklaracji dotyczących chęci współpracy w ramach projektu "RozPRACUJ to z biblioteką". Podczas spotkania pani Anna przedstawiła ideę projektu, zaprezentowała korzyści wynikające z zawiązania partnerstwa. Zaprosiła do dyskusji na temat problemów występujących na lokalnym rynku pracy.

Pani Anna jako prowadząca dokładnie zaplanowała spotkanie tak, by trwało nie więcej niż 2 i pół godziny. Ostatnim jego punktem była dyskusja na temat wspólnych działań, które zgromadzeni mogą podjąć w celu wsparcia osób bezrobotnych na lokalnym rynku pracy. Dyskusję poprowadziła pani Anna, pilnując zadań obowiązujących facylitatorkę.

Prowadząca po spotkaniu napisała: "Podczas spotkania starałam się stworzyć przestrzeń do dyskusji. Kierowałam dyskusją, udzielając głosu, zadając pytania, mając na uwadze przede wszystkim skupienie wokół celu rozmowy, tj. opinii potencjalnych partnerów na temat zawiązania współpracy". Na zakończenie spotkania pani Anna podsumowała to, co zostało powiedziane i zaprosiła na kolejne spotkanie za tydzień.

Drugie spotkanie z partnerami poprowadziła koleżanka pani Anny z Biblioteki w Słubicach, pani Joanna Ujazda. Odbyło się w podobnym gronie. Jego głównym celem było wypracowanie zasad współpracy partnerstwa, a więc określenie obszaru działań i zdefiniowanie celów współpracy. Poza tym na spotkaniu wybrano lidera partnerstwa, przedstawiono umowę partnerską i ustalono harmonogram następnych spotkań.



Pani Joanna jako główną formę pracy na spotkaniu wybrała dyskusję, którą poprowadziła mając na uwadze cel i dobro grupy. Pamiętała, by co jakiś czas podsumowywać to, co zostało powiedziane oraz stosować parafrazę, która umożliwiała lepsze rozumienie się członków formułującego się partnerstwa. Była też okazja, by do pracy kreatywnej wykorzystać burzę mózgów.

Podczas spotkań zorganizowanych w Bibliotece w Słubicach pani Anna i pani Joanna korzystały z prezentacji multimedialnych. Żeby ułatwić uczestniczenie przygotowały dla osób zaproszonych notatniki oraz poczęstunek.

Anna Gontarek: "Największą satysfakcją było dla mnie zaangażowanie i zadowolenie uczestników z organizacji i przebiegu spotkania, które pozwoliło na osiągnięcie zamierzonych celów."

Pani Joanna napisała też: "Techniki, które poznałam na szkoleniu „DOBRE SPOTKANIE. Jak to zrobić?” zastosowałam w praktyce i okazały się bardzo pomocne. Dzięki szkoleniu jestem bogatsza o umiejętności komunikacyjne i facylitacyjne".
 


 

SPOTKANIE w Łazach: Dyskusyjny Klub Książki

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach Dyskusyjny Klub Książki istnieje od 5 lat. Prowadzi go bibliotekarka, pani Halina Kudela. Spotkania Klubu odbywają się raz w miesiącu.

19 września odbyło się kolejne spotkanie, na które przyszło 13 osób. Pani Halina chciała osiągnąć na nim dwa cele: znaleźć propozycje dla Klubu na wzbogacenie oferty spotkań i omówić wybraną wcześniej lekturę. Dlatego podzieliła spotkanie na dwie części: w pierwszej części zaproponowała, by wspólnie zastanowić się na tym, jak uatrakcyjnić spotkania Klubu. W części drugiej zwyczajowo moderowała dyskusję o książce miesiąca, którą była "Podróż na południe" Annie Hawes.




Przed spotkaniem pani Halina przygotowała informacje o autorce omawianej książki. Miała również zakładki do książek, które rozdała klubowiczkom. Zapewniła też, by zawisł plakat DKK, który informował i promował spotkanie.

Prowadzenie dyskusji zbierającej pomysły na uatrakcyjnienie comiesięcznych spotkań było wyzwaniem dla pani Haliny. Udało się jednak z sukcesem zastosować techniki komunikacyjne i facylitacyjne, które pomogły w realizacji zamierzonego celu. Gdy pojawiały się propozycje przekraczające budżet biblioteki, formułowała pytania otwarte do grupy np. "Co zrobić, żeby obniżyć koszty tego działania?". By porządkować dyskusję pani Halina starała się na bieżąco podsumowywać propozycje, które padały. Stosowała też technikę równoważenia – gdy zauważyła, że głos zabiera tylko kilka osób, zapraszała też innych do podzielenia się uwagami. Starała się stosować pytania otwarte – stymulujące, zachęcające do udziału.

Propozycji na urozmaicenie działań Klubu pojawiło się klika: wirtualne zwiedzanie ciekawych zakątków świata, wycieczki krajoznawcze, organizowanie spotkań w plenerze, spotkanie z Klubem z innej biblioteki. Zaproponowano również, aby w ramach przygotowań do spotkań każda z uczestniczek wybierała najciekawszy fragment z książki miesiąca i przyznawała jej ocenę w skali od 1 do 10.

Wspólnie z zaproponowanych pomysłów grupa wybrała: spotkania w plenerze, ocenę lektury i przedstawienie najbardziej intrygującego fragmentu książki.
 
Wrześniowe spotkanie DKK w Łazach trwało 2 i pół godziny. Udało się zmieścić w tym czasie i rozmowę o książce, i dyskusję o nowych pomysłach dla Klubu. Uczestniczki bardzo doceniły pomysł wspólnej refleksji nad propozycjami dla Klubu, choć podkreślały swoje wielkie oddanie dla tych comiesięcznych spotkań.


 


 

SPOTKANIE w Szprotawie - Jak zdecydować, co będziemy robić?

Pani Alicja Rybak z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie uczestniczyła w szkoleniu „DOBRE SPOTKANIE. Jak to zrobić?” organizowanym w Zielonej Górze. Po szkoleniu, jeszcze w lipcu, zrealizowała spotkanie „Z książką pod chmurką" podsumowujące i ewaluujące dotychczasowe zajęcia Dyskusyjnego Klubu Książki. 

Na tym spotkaniu chciała osiągnąć dwa cele. Po pierwsze, zaplanowała podsumowanie przeprowadzonych dotychczas zajęć Dyskusyjnego Klubu Książki – chciała dowiedzieć się, co uczestniczkom i uczestnikom podobało się w nich bardziej, a co mniej. Drugim celem było wybranie i wskazanie sposobu, w jaki osoby uczestniczące chciałyby, aby przebiegały zajęcia w nadchodzącym sezonie.

W wakacyjnej aurze, przy drobnym poczęstunku zorganizowanym w plenerze, zgromadziło się 13 osób, które wzięły udział w spotkaniu „Z książką pod chmurką”. Pani Alicja pracę na spotkaniu zdecydowała się zorganizować w mniejszych grupach. Podzieliła wszystkich zgromadzonych na podgrupy, które najpierw stworzyły listę zajęć najlepiej zapamiętanych przez uczestniczki i uczestników DKK. Następnie grupy dyskutowały, w jaki sposób chciałyby, aby przebiegały ich zajęcia w nadchodzącym sezonie. Wypowiedzi zostały spisane na fiszkach. Następnie na forum przy flipcharcie przedstawiciel każdej z podgrupy zaprezentował proponowane pomysły. Osoby uczestniczące mogły zadawać pytania wyjaśniające i precyzujące prezentowaną treść.

Pani Alicja zebrała też preferencje, jakie książki osoby uczestniczące w zajęciach chciałyby czytać. Zaproponowała też, że kilka spotkań można będzie poświęcić na obejrzenie filmów. Zebrała propozycje i zrobiła głosowanie. W ten sposób stworzono listę pozycji, które pojawią się na zajęciach w nowym sezonie.

Na zakończenie osoby uczestniczące w spotkaniu przygotowały zaproszenie promujące zajęcia Dyskusyjnego Klubu Książki. Zaproszenie zostanie wywieszone w bibliotece, by zachęcić do przyjścia nowe osoby.

Spotkanie trwało 2 godziny i udało się zrealizować zamierzone cele. Pani Alicja wie już, jak przygotować się do kolejnych zajęć DKK. Dzięki zaangażowaniu osób uczestniczących w ewaluacji, może się spodziewać, że frekwencja na spotkaniach Klubu dopisze. 
 


 

SPOTKANIE w Wieczfni Kościelnej - Razem? Tak - razem łatwiej!

Jak przygotować się do lokalnego festynu, angażując wielu partnerów, którzy będą działali w porozumieniu na rzecz jednego celu?

Pani Marzena Majko z Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieczfni Kościelnej zaproponowała zorganizowanie spotkania. Korzystając z sali szkoły podstawowej, zaprosiła mieszkańców miejscowości Windyki zainteresowanych organizacją festynu – sołtysa, radnych, dyrekcję szkoły podstawowej, Komitet Rodzicielski ze szkoły, a także sołtysów sołectw, znajdujących się po sąsiedzku z Windykami.

Grupa spotkała się, by zebrać pomysły dotyczące programu festynu, przygotować scenariusz i podzielić się pracą. 

Spotkanie  rozpoczęło się o godzinie 13:00, kiedy w szkole nie było już zajęć lekcyjnych, i trwało około 1,5 godziny.

Pani Marzena przygotowała na to spotkanie dokładny scenariusz, a uczestnikom rozdała ramowy program festynu zawierający stałe elementy oraz ramy czasowe. Za pomocą takich metod, jak burza mózgów i dyskusja w dużej grupie, udało się osiągnąć zamierzone cele. 

Pani Marzena w relacji ze spotkania napisała:

„Dzięki uczestnictwu w szkoleniu "DOBRE SPOTKANIE. Jak to zrobić?" nabrałam pewności i wiary we własne umiejętności. Zwłaszcza praca w dwuosobowej grupie, przygotowanie oraz przećwiczenie  spotkania dodało mi pewności siebie. Jestem bardzo zadowolona, że skorzystałam z możliwości uczestnictwa w szkoleniu.”